STF10N60DM2
DigiKey Part Number
497-16959-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STF10N60DM2
Description
MOSFET N-CH 600V 8A TO220FP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 8A (Tc) 25W (Tc) Through Hole TO-220FP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STF10N60DM2 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
15 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±25V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
529 pF @ 100 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
25W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-220FP
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
530mOhm @ 4A, 10V