MRS2-12-U-SMT
MRS2-12-U-SMT
MRS2-12-U-SMT
DigiKey Part Number
2057-MRS2-12-U-SMT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MRS2-12-U-SMT
Description
RECEPTACLE STRIP,12P 1.0MM PITCH
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Header Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MRS2-12-U-SMT Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tube
Insulation Height
0.089" (2.26mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Female Socket
Contact Finish - Post
Gold
Style
Board to Board
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions
Voltage Rating
250VAC
Number of Positions Loaded
All
Applications
General Purpose
Pitch - Mating
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.039" (1.00mm)