4929SQ-12(6) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
3M (TC)
In Stock: 19
Datasheet
Double Coated, Double Sided Tape Acrylic Adhesive Black 12.00" (304.80mm) X 12.00" (304.80mm)
4929SQ-12(6)
DigiKey Part Number
1067-4929SQ-12(6)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
4929SQ-12(6)
Description
TAPE DBL SIDED BLACK 12"X12"
Customer Reference
Detailed Description
Category
Thickness - Backing, Carrier
0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Manufacturer
3M (TC)
Width
12.00" (304.80mm)
Series
Length
12.00" (304.80mm)
Packaging
Bulk
Color
Black
Part Status
Obsolete
Usage
General Purpose
Tape Type
Double Coated, Double Sided
Temperature Range
200°F (93°C)
Adhesive
Acrylic
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Backing, Carrier
Polyester Film
Shelf Life
24 Months
Thickness
0.0250" (25.0 mils, 0.635mm)
Storage/Refrigeration Temperature
40°F ~ 100°F (4°C ~ 38°C)
Thickness - Adhesive
0.0230" (23.0 mils, 0.584mm)