4930SQ-12(6)
DigiKey Part Number
1067-4930SQ-12(6)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
4930SQ-12(6)
Description
TAPE DBL SIDED WHITE 12"X12"
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Double Coated, Double Sided Tape Acrylic Adhesive White 12.00" (304.80mm) X 12.00" (304.80mm)
Category
Thickness - Backing, Carrier
0.0030" (3.0 mils, 0.076mm)
Manufacturer
3M (TC)
Width
12.00" (304.80mm)
Series
Length
12.00" (304.80mm)
Packaging
Bulk
Color
White
Part Status
Active
Usage
General Purpose
Tape Type
Double Coated, Double Sided
Temperature Range
200°F (93°C)
Adhesive
Acrylic
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Backing, Carrier
Paper
Shelf Life
24 Months
Thickness
0.0250" (25.0 mils, 0.635mm)
Storage/Refrigeration Temperature
40°F ~ 100°F (4°C ~ 38°C)
Thickness - Adhesive
0.0220" (22.0 mils, 0.559mm)