441-PRS21001-12 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | A318-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 441-PRS21001-12 |
Description | CONN SOCKET PGA ZIF GOLD |
Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Pos PGA, ZIF (ZIP) Socket Gold Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 441-PRS21001-12 Models |
Category | Termination Solder |
Manufacturer Aries Electronics | Pitch - Post 0.100" (2.54mm) |
Series | Contact Finish - Post Tin |
Packaging Bulk | Contact Finish Thickness - Post 200.0µin (5.08µm) |
Part Status Active | Contact Material - Post Beryllium Copper |
Type PGA, ZIF (ZIP) | Housing Material Polyphenylene Sulfide (PPS) |
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm) | Operating Temperature -65°C ~ 125°C |
Contact Finish - Mating Gold | Termination Post Length 0.125" (3.18mm) |
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm) | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Contact Material - Mating Beryllium Copper | Current Rating (Amps) 1 A |