Z8F6422VS020EG is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Zilog
In Stock: 0
Datasheet
eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 64KB (64K x 8) FLASH
Z8F6422VS020EG
DigiKey Part Number
269-4284-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Z8F6422VS020EG
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 68PLCC
Customer Reference
Detailed Description
Category
Number of I/O
46
RAM Size
4K x 8
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 12x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Speed
20MHz