Z8F1621PM020SG
DigiKey Part Number
269-4237-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Z8F1621PM020SG
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40DIP
Customer Reference
Detailed Description
eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 16KB (16K x 8) FLASH
Category
Number of I/O
29
RAM Size
2K x 8
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 8x10b
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Speed
20MHz
Mounting Type
Through Hole
Connectivity
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Package / Case
40-DIP (0.620", 15.75mm)