Z8F082ASJ020EG2156
DigiKey Part Number
269-1008-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Z8F082ASJ020EG2156
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH 28-SOIC
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 3.6V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 8x10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
20MHz
Supplier Device Package
28-SOIC
Connectivity
IrDA, UART/USART
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)