Z8F0822SJ020EG
DigiKey Part Number
269-4209-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Z8F0822SJ020EG
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH
Category
Number of I/O
19
Mfr
Program Memory Size
Series
Program Memory Type
FLASH
Packaging
Tube
RAM Size
1K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 5x10b
Core Processor
eZ8
Oscillator Type
Internal
Core Size
8-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Speed
20MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)