PCPL150-12FT
DigiKey Part Number
2059-PCPL150-12FT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCPL150-12FT
Description
BATTERY SLA 12V 150AH 12V
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 12 V Sealed Lead Acid (SLA) Battery Rechargeable (Secondary) 150Ah
Category
Capacity
Mfr
Size / Dimension
22.01" L x 4.92" W x 10.90" H (559.1mm x 125.0mm x 276.9mm)
Packaging
Box
Termination Style
Bolt, M6
Part Status
Active
Discharge Rate
7.89A