SLA3R8L7571840
DigiKey Part Number
5011-SLA3R8L7571840-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLA3R8L7571840
Description
CAP LITHIUM HYB 750F 3.8V 18*40
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
750 F (EDLC) Supercapacitor 3.8 V Radial, Can 25mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer
Ymin
Termination
PC Pins
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Can
Capacitance
750 F
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
-10%, +30%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
3.8 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm @ 1kHz
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C