YC164-JR-07300RL
DigiKey Part Number
YC164J-300TR-ND - Tape & Reel (TR)
YC164J-300CT-ND - Cut Tape (CT)
YC164J-300DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YC164-JR-07300RL
Description
RES ARRAY 4 RES 300 OHM 1206
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
300 Ohm ±5% 62.5mW Power Per Element Isolated 4 Resistor Network/Array ±200ppm/°C 1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
YC164-JR-07300RL Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Manufacturer
YAGEO
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q200
Part Status
Active
Applications
DDRAM, SDRAM
Circuit Type
Isolated
Mounting Type
Surface Mount
Resistance (Ohms)
300
Package / Case
1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Number of Resistors
4
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Number of Pins
8
Base Product Number
Power Per Element
62.5mW