RC0100JR-0710KL
DigiKey Part Number
311-10KDHTR-ND - Tape & Reel (TR)
311-10KDHCT-ND - Cut Tape (CT)
311-10KDHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0100JR-0710KL
Description
RES 10K OHM 5% 1/32W 01005
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms ±5% 0.03W, 1/32W Chip Resistor 01005 (0402 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RC0100JR-0710KL Models
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant
Series
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Resistance
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.006" (0.15mm)