NSM200JB-10R
DigiKey Part Number
NSM200JB-10R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSM200JB-10R
Description
RES 10 OHM 5% 2W RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohms ±5% 2W Through Hole Resistor Radial Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Non-Inductive, Safety Wirewound
Category
Features
Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Non-Inductive, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Radial Lead
Resistance
Size / Dimension
0.433" L x 0.276" W (11.00mm x 7.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)