NPM50VJT-100R
DigiKey Part Number
13-NPM50VJT-100R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NPM50VJT-100R
Description
RES PWR 50W TO-220 5% 100 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±5% 50W Through Hole Resistor Radial Non-Inductive Ceramic
Category
Features
Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Radial
Resistance
Size / Dimension
0.400" L x 0.125" W (10.16mm x 3.18mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.829" (21.06mm)