NPM30AFTF10K
DigiKey Part Number
13-NPM30AFTF10K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NPM30AFTF10K
Description
RES PWR 30W TO-220 1% 10K OHM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms ±1% 30W Through Hole Resistor Radial Non-Inductive Ceramic
Category
Features
Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Packaging
Tube
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Radial
Resistance
Size / Dimension
0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.829" (21.06mm)