NPM10BJT-15R
DigiKey Part Number
13-NPM10BJT-15R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NPM10BJT-15R
Description
RES PWR 100W TO-220 5% 15 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Ohms ±5% 100W Through Hole Resistor Radial Non-Inductive Ceramic
Category
Features
Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Radial
Resistance
Size / Dimension
0.610" L x 0.185" W (15.50mm x 4.70mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.871" (22.12mm)