MFR100FTF52-120R
DigiKey Part Number
13-MFR100FTF52-120RCT-ND - Cut Tape (CT)
13-MFR100FTF52-120RTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFR100FTF52-120R
Description
RES 120 OHM 1% 1W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Ohms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MFR100FTF52-120R Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)