MFP-25BRD52-150R
DigiKey Part Number
13-MFP-25BRD52-150RTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-MFP-25BRD52-150RCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFP-25BRD52-150R
Description
RES 150 OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 Ohms ±0.1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MFP-25BRD52-150R Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)