KNP1WSJT-52-0R62
DigiKey Part Number
KNP1WSJT-52-0R62-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KNP1WSJT-52-0R62
Description
RES 0.62 OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
620 mOhms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Wirewound
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Series
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)