FAE3SSJR-73-47R
DigiKey Part Number
13-FAE3SSJR-73-47RTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-FAE3SSJR-73-47RCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FAE3SSJR-73-47R
Description
RES FUSIBLE 3W 5% 47 OHMS
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Fusible, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Fusible, Pulse Withstanding, Safety
Series
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.453" L (5.00mm x 11.50mm)