XP4N2R1MT
DigiKey Part Number
5048-XP4N2R1MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
5048-XP4N2R1MTCT-ND - Cut Tape (CT)
5048-XP4N2R1MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XP4N2R1MT
Description
FET N-CH 40V 37.5A 170A PMPAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 37.5A (Ta), 170A (Tc) 5W (Ta), 104W (Tc) Surface Mount 8-PMPAK (5x6)
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.1mOhm @ 20A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
154 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
9056 pF @ 20 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
5W (Ta), 104W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
8-PMPAK (5x6)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V