RBT20W24S3V3
DigiKey Part Number
1470-RBT20W24S3V3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RBT20W24S3V3
Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 6.6W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 2A 4.75V - 36V Input
Category
Power (Watts)
6.6 W
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Packaging
Tube
Efficiency
93%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Non-Isolated PoL Module
Package / Case
3-SIP Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
0.45" L x 0.33" W x 0.69" H (11.5mm x 8.5mm x 17.5mm)
Voltage - Input (Min)
4.75V
Approval Agency
CE, UKCA
Voltage - Input (Max)
36V
Standard Number
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
2A