JCK3012S12
DigiKey Part Number
1470-2005-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JCK3012S12
Description
DC DC CONVERTER 12V 30W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 2.5A 9V - 18V Input
EDA/CAD Models
JCK3012S12 Models
Category
Power (Watts)
30 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
91%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
18V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
2.5A