IMM0512D15
DigiKey Part Number
1470-4811-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMM0512D15
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 5W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 166mA, 166mA 9V - 18V Input
Category
Power (Watts)
5 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Operating Temperature
-20°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency
82%
Number of Outputs
2
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
9-SIP Module, 6 Leads
Voltage - Input (Max)
18V
Size / Dimension
1.02" L x 0.36" W x 0.49" H (26.0mm x 9.3mm x 12.5mm)
CB, CSA, TUV, UL
Voltage - Output 2
-15V
Base Product Number
Current - Output (Max)
166mA, 166mA