IMM0505S3V3
DigiKey Part Number
1470-4809-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMM0505S3V3
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 4W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 1.2A 4.5V - 9V Input
Category
Power (Watts)
4 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Operating Temperature
-20°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency
82%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
4.5V
Package / Case
9-SIP Module, 5 Leads
Voltage - Input (Max)
9V
Size / Dimension
1.02" L x 0.36" W x 0.49" H (26.0mm x 9.3mm x 12.5mm)
Current - Output (Max)
1.2A