HPA1K5PS24
DigiKey Part Number
1470-HPA1K5PS24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HPA1K5PS24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 1500W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HPA1K5PS24 Models
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
91%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
I2C Interface, PFC, PMBus™, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
13.00" L x 5.00" W x 5.00" H (330.2mm x 127.0mm x 127.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
60601-1; 60950-1; 62368-1
Current - Output 1
62.5 A