ALM150PS19C2-8
DigiKey Part Number
1470-4851-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALM150PS19C2-8
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19V 150 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Manufacturer
XP Power
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Part Status
Active
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Region Utilized
International
Cord Length
35.4" (0.9m)
Form
Desktop (Class II)
Input Connector
IEC 320-C8
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
7.32" L x 2.83" W x 1.49" H (185.9mm x 71.9mm x 37.8mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CSA, CCC, KC, PSE, RCM, TUV, UL
Voltage - Output
19V
Standard Number
60601-1; 60950-1; 62368-1
Current - Output (Max)
7.9A
Base Product Number
Power (Watts)
150 W