AEJ160PS30
DigiKey Part Number
1470-AEJ160PS30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AEJ160PS30
Description
AC-DC POWER SUPPLY FOR INDUSTRIA
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30V 159 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AEJ160PS30 Models
Category
Power (Watts)
159 W
Manufacturer
XP Power
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 65°C
Region Utilized
International
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
48" (1.22m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.91" L x 2.76" W x 1.49" H (150.1mm x 70.1mm x 37.8mm)
Voltage - Output
30V
Approval Agency
CB, CE, UKCA, UL
Current - Output (Max)
5.31A