CAB7R5A23GM4 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 58
Datasheet
Mosfet Array 2300V (2.3kV) 150A 510W Chassis Mount
Wolfspeed 2300 V Silicon Carbide Power Modules PIO | DigiKey
CAB7R5A23GM4
DigiKey Part Number
1697-CAB7R5A23GM4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAB7R5A23GM4
Description
MOSFET 2N-CH 2300V 150A
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CAB7R5A23GM4 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10.5mOhm @ 160A, 15V
Manufacturer
Wolfspeed, Inc.
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 76mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
590nC @ 15V
Packaging
Box
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
24400pF @ 1500V
Part Status
Active
Power - Max
510W
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
2 N-Channel (Half Bridge)
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
2300V (2.3kV)
Package / Case
Module
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
150A