SB1204WC01-RG
DigiKey Part Number
28-SB1204WC01-RGTR-ND - Tape & Reel (TR)
28-SB1204WC01-RGCT-ND - Cut Tape (CT)
28-SB1204WC01-RGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SB1204WC01-RG
Description
LED GREEN/RED CLEAR 3SMD R/A
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green, Red 570nm Green, 635nm Red LED Indication - Discrete 2V Green, 2V Red 3-SMD, No Lead
Category
Lens Style
Rectangle with Domed Top
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V Green, 2V Red
Series
Current - Test
20mA Green, 20mA Red
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Common Anode
Package / Case
3-SMD, No Lead
Lens Color
Colorless
Supplier Device Package
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
3.00mm L x 1.00mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
1.20mm