LTH3MM12VFR4400
DigiKey Part Number
LTH3MM12VFR4400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTH3MM12VFR4400
Description
LED WHITE CLEAR T-1 T/H
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
White LED Indication - Discrete 12V Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LTH3MM12VFR4400 Models
Category
Lens Style
Round with Domed Top
Mfr
Lens Size
3mm, T-1
Series
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
12V
Packaging
Bulk
Current - Test
10mA
Part Status
Active
Viewing Angle
35°
Color
Mounting Type
Configuration
Standard
Package / Case
Radial
Lens Color
Colorless
Supplier Device Package
Lens Transparency
Clear
Height (Max)
6.55mm