PTS120601B100RP100
DigiKey Part Number
PTS1206100TR-ND - Tape & Reel (TR)
PTS1206100CT-ND - Cut Tape (CT)
PTS1206100DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS120601B100RP100
Description
SENSOR RTD 100OHM 0.3% 1206
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms RTD Platinum (Pt) ±0.3% 3850ppm/°C 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTS120601B100RP100 Models
Category
RTD Material
Platinum (Pt)
Manufacturer
Vishay
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Termination
SMD (SMT) Tabs
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Temperature Coefficient
3850ppm/°C
Part Status
Active
Current
1 mA
Resistance @ 0°C
100 Ohms
Mounting Type
Surface Mount
Resistance Tolerance
±0.3%