PTS0805M2B100RPU00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay
In Stock: 1,108
Datasheet
RTD Platinum (Pt) 3850ppm/°C 0805 (2012 Metric)
Resistors: Hands on Electronic Simulation of an Optimized Linear Output Temperature Sensing Circuit
PTS0805M2B100RPU00
DigiKey Part Number
PTS0805M2B100RPU00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS0805M2B100RPU00
Description
SENSOR RTD 100OHM 0805
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PTS0805M2B100RPU00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Manufacturer
Termination
SMD (SMT) Tabs
Series
Temperature Coefficient
3850ppm/°C
Packaging
Box
Current
1 mA
Mounting Type
Surface Mount
Resistance @ 0°C
100 Ohms
Grade
Automotive
Resistance Tolerance
±0.6%