VJ0603H103KXAAC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 42,582
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
Parametric Equivalent
10000 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X8R 0603 (1608 Metric)
VJ0603H103KXAAC
DigiKey Part Number
VJ0603H103KXAAC-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ0603H103KXAAC
Description
CAP CER 10000PF 50V X8R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VJ0603H103KXAAC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
High Temperature
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.036" (0.92mm)