30D337M025DD2A
DigiKey Part Number
30D337M025DD2A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30D337M025DD2A
Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V AXIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 885mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Polarization
Polar
Packaging
Bulk
Applications
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
423 mA @ 120 Hz
Capacitance
Ripple Current @ High Frequency
592.2 mA @ 100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.374" Dia x 0.945" L (9.50mm x 24.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
885mOhm @ 120Hz