IRFB11N50APBF
DigiKey Part Number
IRFB11N50APBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRFB11N50APBF
Description
MOSFET N-CH 500V 11A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 500 V 11A (Tc) 170W (Tc) Through Hole TO-220AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IRFB11N50APBF Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
52 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1423 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
170W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220AB
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
520mOhm @ 6.6A, 10V