P16FNP473MA
DigiKey Part Number
716-P16FNP473MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P16FNP473MA
Description
POT 47K OHM 1W CERMET LINEAR
Detailed Description
47k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Cermet 1W Solder Lug
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Resistance (Ohms)
47k
Tolerance
±20%
Power (Watts)
1W
Actuator Length
0.709" (18.00mm)
Actuator Diameter
0.866" (22.00mm)
Size - Body
Round - 0.866" Dia (22.00mm)