P16FNM474MA
DigiKey Part Number
716-P16FNM474MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P16FNM474MA
Description
P16F NM 470K 20% A BO E3
Detailed Description
470k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Cermet 0.26W Solder Lug
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Resistance (Ohms)
470k
Tolerance
±20%
Power (Watts)
0.26W
Actuator Length
0.709" (18.00mm)
Actuator Diameter
0.866" (22.00mm)
Size - Body
Round - 0.866" Dia (22.00mm)