P16FNM105MA
DigiKey Part Number
716-P16FNM105MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P16FNM105MA
Description
P16F NM 1M 20% A BO E3
Detailed Description
1M Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Cermet 0.12W Solder Lug
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Resistance (Ohms)
1M
Tolerance
±20%
Power (Watts)
0.12W
Actuator Length
0.709" (18.00mm)
Actuator Diameter
0.866" (22.00mm)
Size - Body
Round - 0.866" Dia (22.00mm)