LPS1100H1R00JB
DigiKey Part Number
LPS-1.00D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LPS1100H1R00JB
Description
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 1100W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Ohms ±5% 1100W Thick Film Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±500ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Series
Features
Non-Inductive
Packaging
Bulk
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
2.362" L x 2.244" W (60.00mm x 57.00mm)
Resistance
1 Ohms
Height - Seated (Max)
1.055" (26.80mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
M4 Threaded
Power (Watts)
1100W