CHPHT0603K1002FGTA
DigiKey Part Number
716-CHPHT0603K1002FGTATR-ND - Tape & Reel (TR)
716-CHPHT0603K1002FGTACT-ND - Cut Tape (CT)
716-CHPHT0603K1002FGTADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHPHT0603K1002FGTA
Description
RES SMD 10K OHM 1% 0.0125W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms ±1% 0.0125W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CHPHT0603K1002FGTA Models
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 230°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.035" W (1.60mm x 0.90mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.51mm)