T52M1337M016C0040
DigiKey Part Number
718-2227-2-ND - Tape & Reel (TR)
718-2227-1-ND - Cut Tape (CT)
718-2227-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T52M1337M016C0040
Description
CAP TANT POLY 330UF 16V 2924
Manufacturer Standard Lead Time
63 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2924 (7360 Metric) 40mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T52M1337M016C0040 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Vishay
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
2924 (7360 Metric)
Capacitance
330 µF
Size / Dimension
0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated
16 V