VLZ30-GS18 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 30 V 500 mW Surface Mount SOD-80 QuadroMELF
VLZ30-GS18
DigiKey Part Number
VLZ30-GS18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLZ30-GS18
Description
DIODE ZENER 30V 500MW SOD80
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Power - Max
500 mW
Supplier Device Package
SOD-80 QuadroMELF
Impedance (Max) (Zzt)
55 Ohms