SFM10001FKANHWS
DigiKey Part Number
SFM10001FKANHWS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFM10001FKANHWS
Description
RES SMD 10K OHM 1% 1/4W 0202
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0202 (0505 Metric) Moisture Resistant Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SFM10001FKANHWS Models
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Package / Case
0202 (0505 Metric)
Resistance
Size / Dimension
0.020" L x 0.020" W (0.50mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.012" (0.31mm)