WSLP2726L5000FEA
DigiKey Part Number
541-4377-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-4377-1-ND - Cut Tape (CT)
541-4377-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSLP2726L5000FEA
Description
RES SMD 500 UOHM 1% 7W 2726
Customer Reference
Detailed Description
0.5 mOhms ±1% 7W Chip Resistor Nonstandard Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
EDA/CAD Models
WSLP2726L5000FEA Models
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Package / Case
Nonstandard
Size / Dimension
0.272" L x 0.260" W (6.90mm x 6.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.124" (3.15mm)