WSLP27262L000FEA
DigiKey Part Number
541-4376-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-4376-1-ND - Cut Tape (CT)
541-4376-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSLP27262L000FEA
Description
RES 0.002 OHM 1% 5W 2726
Customer Reference
Detailed Description
2 mOhms ±1% 5W Chip Resistor Nonstandard Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
EDA/CAD Models
WSLP27262L000FEA Models
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Package / Case
Nonstandard
Size / Dimension
0.272" L x 0.260" W (6.90mm x 6.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)