RWR78SR100DRBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
100 mOhms ±0.5% 10W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR78SR100DRBSL
DigiKey Part Number
RWR78SR100DRBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR78SR100DRBSL
Description
RES 0.1 OHM 10W 0.5% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR78SR100DRBSL Models
Category
Features
Military, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±650ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Tolerance
Number of Terminations
2
Power (Watts)
Failure Rate
R (0.01%)