RCP1206B1K30GEC
DigiKey Part Number
RCP1206B1K30GEC-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCP1206B1K30GEC
Description
RES SMD 1.3K OHM 2% 2.4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.3 kOhms ±2% 2.4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RCP1206B1K30GEC Models
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.025" (0.64mm)