PSAW6I-12-B1
DigiKey Part Number
3989-PSAW6I-12-B1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSAW6I-12-B1
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 6 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
Current - Output (Max)
500mA
Manufacturer
TT Electronics/Power Partners Inc.
Power (Watts)
6 W
Series
No Load Power Consumption
100mW
Region Utilized
International
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Size / Dimension
1.72" L x 1.61" W x 0.90" H (43.7mm x 40.9mm x 22.9mm)
Input Type
Fixed Blade
Approval Agency
CB, CCC, CE, PSE, UKCA, UL
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output
12V